10+1 Márton napi mondás

A Márton napi mondások a Márton napi hagyományokhoz kapcsolódnak. A Márton-napi vigasságok bőséges lúdvacsorája után „Márton poharával”, vagyis a novemberre éppen kiforrott újborral koccintottak. Nem véletlen hát, hogy több  mondás is kapcsolódik a Márton napi ételekhez.

A másik fontos témakör az időjárás volt, hisz az nagyban meghatározta a termést és azzal együtt a következő évre azt hogy bőség vagy szükség várható. Novemberben a sült liba mellcsontjából is jósolták a telet (ha a csont barna és rövid, akkor sáros lesz a tél, ha pedig hosszú és fehér, akkor havas). De azt is megfigyelték, hogy ha Márton napján esik, akkor eső utána fagy és később szárazság következik. Ha Márton napján havazott, azt tartották „Ha Márton fehér lovon jön, enyhe tél, ha barnán, kemény tél várható.”

Libalakomához és újborhoz kapcsolódó Márton napi mondások:

„Aki Márton-napon libát nem eszik, egész éven át éhezik.”

„Adjon Isten bort, búzát, békességet, lelkünknek üdvösséget!”

„A bornak Márton a bírája.”

„Olyan kövér, mint Szent Márton lúdja”

„Novemberben, Márton napján
liba gágog, ég a kályhán.
Aki libát nem eszik,
egész évben éhezik.”

Időjáráshoz időjósláshoz kapcsolódó Márton napi mondások, versek:

„Ha Márton napján a lúd jégre áll, karácsonykor sárba jár.”

„Ha Márton fehér lovon jön, enyhe tél, ha barnán, kemény tél várható.”

„Márton napján, ha a lúd jégen jár, akkor karácsonykor vízben poroszkál.”

„Márton napján ha tisztába mégyen le a Nap, kemény tél, ha homályba, lágy tél lészen.”

„Márton lúdja totyog,
A karácsony locsog.
Márton lúdja melle veres,
Lészen a tél hideg, deres.
Ha pedig a Márton fehér,
Lészen hideg, havas a tél.”

„Ködös Márton után
Enyhe telet várhatsz,
Havas Márton után
Farkast soká láthatsz.

Tipp: Liibás verseket a linkre kattintva találod